Prevelika osećajnost ili kako se se još naziva senzitivnost je usko vezana sa vašim temperametom i posebna je osobina ličnosti koja je bliskoj relaciji sa razlikama u percepciji i odgovoru na stimulanse. Stalno sebi postavljate pitanje: Kako da upravljam sobom ako sam previse osetljiva osoba? U nastavku teksta ćemo dati nekoliko razmatranja u vezi tog stanja.

Senzitivne osobe i osetljivost na senzore

Senzitivnost je vezana za senzorne obrade i uključuje sledeće komponente ličnosti:

-Emocionalne reakcije

-Kompletna obrada senzornih podataka

-Svesnost o suptilnosti kojima raspolaže životna sredina

-Podložnost prekomernoj stimulaciji

Oni koji se bave psihologijom profesionalno ili kao hobi stalno postavljaju sebi pitanje dali visoko osetljive osobe pokazuju veću rekativnost na negativne stimulanse ili na pozitivne događaje oko njih.

Postoji verovatnoća da visoko osetljive osobe imaju viši nivo anksioznosti i depresije u poređenju sa drugim osobama koje su odrasle i isto tako stresnim odnosno sputavajućim porodničnim situacijama. Visoko senzitivne osobe stalno imaju negativne emocije.

Visoko senzitivne osobe mogu da upravljaju svojim osećanjima pomoću meditacije i različite tehnike svesnosti jer praksa svesnosti povećava pozitivne emocije.

Visoka osetljivost i veza sa meditacijom

Svenost je subjektivni doživljaj za sve ono što se dešava oko vas. Svesnost sa jedne strane podrazumeva i otvorenost, prihvatanje, neosuđivanje, kao i uživanje u sadašnji trenutak. Meditacija i svesnost je poboljšanje pamćenja, više samopoštovanja i optimizma.  

Svaka meditacija ima određenu svrhu pa iz tog razloga je važno da isprobate više modela koji su u skladu sa potrebana senzitivnih osoba.

Vođenje meditacije nude uputstva kako da upotrebite svoju maštu i kako da istu povežete sa svojim bićem. Vođenje meditacije koje se odnose na opuštanje i instrukcije kako da usmerite svoju svest i svaki deo tela mogu u dobroj meri da pomognu i da vas opuste.

Postoje i meditacije koje uključuju fokusiranu pažnju, koncentaraciju i usmerene su na buđenje ličnosti. Takva meditacija je zen – budistička meditacija i meditacija koja počiva na brojanje udisaja i vraćanje kada prekine brojanje.

U meditaciji pravilno disanje i držanje tela su važne stvari. Ako vam je teško da sedate u turskom sedu, onda prepručujemo da legnete na neku prostirku na podu, da ubacite urolane peskier oko struka I vrata kako kičma ne bi stradala. Cilj je otići u stanje bez misli I osećanja a gde su aktivni Bega I Gama moždani talasi.

Meditacije svesnosti potiču iz budizma, ukljućuju u sebe posmatranje disanja bez osećajne reakcije. Cilj je da postanete svesni za stanje vašeg uma počevši od ono što je nestalo, ilizuju i analizirate ono što je stvarno kako sadašnjost. Pravo prosvetlenje je smirenost i objektivnost u vezi sve onoga što se dešava oko vas, a praćenje unutrašnjih procena smimulište moždane talase i na taj način je um mnogo opušteniji.

Kada senzitivna osoba stekne duboku svest o samospoznanju, stiče i više otpornosti da upravlja svojim emocijama u trenutku kada im se nešto dešava.