Dnevnik može da bude odličan saveznik u održavalju dobrog zdravlja. Vođenje dnevnika može ublažiti stres, može da usmeri energiju i da vam otkrije šta je ono zaista važno. Dnevnik neće moći da reši sve probleme. Vođenje dnevnika je na neki način lakši način da se otkrije neki problem i kako se za istog nađe rešenje. Ako u dnevniku unesete vaše emocije moćićete da ih bolje razumete a i da svoje korake sagledate iza više ugla.
O vođenju dnevnika
Kratki uvod o vođenju dnevnika
Možda iz ranih dana a naročito školskih dana nam je poznato kako smo vodili dnevnik i uvek kada smo hteli da se vratimo nekim trenucima mi smo uvek otvarali dnevnik. U dnevniku ste ispisivali stranice koje sadrže terapije za fizičke i mentalne tegobe. Mnogi pisci su ispisivali svoja osećanja i preneli misli na papiru. Vođenje dnevnika je čin evidencije stavova, osećanja, pogleda. Evidencija misli može biti način za poboljšanje mentalnog zdravlja.
Kakve koristi donosi vođenje dnevnika?
Pisanje dnevnika i prenošenje osećanja na papiru može da pomogne u lečenju mnogih mentalnih bolesti kao što su:
- Anksioznost
- Depresija
- Stresno rastrojstvo
- Tuga zbog gubitka bliske osobe
- Gubitak samopozdanja
- Bolesti zavisnosti
Šta pokazuje praksa u vezi vođenje dnevnika
Vođenje dnevnika u dužini od petnajest minuti dnevno može u dobroj meri da poboljša fizičko i mentalno stanje. Vođenje dnevnika stvara blagotvorni uticaj na osobe koje tuguju za nečim, i poboljšava imunog sistema.

Vođenje dnevnika razvija kreativnost
Kada razmišljate da nađete neko potencijalno rešenje vi vaše misli unosite u dnevniku i razmišjlate o svakakvim idejama, osećanjima i utisaka. Sve to razvija ličnu kreativnost, otvara nove horizonte vašim snovima ali i deluje lekovito i pomaže da bolje upoznate sebe.
Vođenje dnevnika oslobađa od negativnih misli
Prenošenje ličnih stavova i misli na papiru oslobađa od negativnih uticaja. Misli koje su zadržane u čoveku postaju teret a oni koji su zabeleženi u dnevniku otvaraju novu mogućnost u sagledavanju i analiziranju problema. Prenošenje ličnih doživaljavanja u reči može u dobroj meri da poboljša ličnu percepciju događaja.
Vođenje dnevnika pomaže u analiziranju tragičnih emocija
Kada u dnevniku unosite teška i bolna osećanja to može u dobroj meri da pomogne u analiziranju starog iskustva na neki novi način i da ublaži tu bol. Dnevnik je vaš sigurni kutak gde možete slobodno da iskažete svoje misli i osećanja. Bez obzira na to dali ste pod stresom iz škole, poslu, dali bolujete od depresije, tugujete zbog gubitka bliske osobe, neuzvraćenje ljubavi, vođenje dnevnika je pravi način za oslobađanje osećanja i misli.
Kad da započete sa vođenjem dnevnika?
Svaki početaj je težak a to važi I za vođenje dnevnika. Možda kod vas postoji nesigurnost odakle početi i kad je najpovoljnije vreme da započnete sa vođenje dnevnika. Kao što smo naveli u prethodnom tekstu, vođenje dnevnika je lična stvar pa tako nemora da budete književnji genije ili pisac da biste imali korist od zapisivanja svojih misli i osećanja. Vaš dnevnik je vasa lična stvar a vi sami određujete pravila pisanja.
Ovo su naše preporuke za vas:
Prenosite vaši misli na pariru u isto doba dana. Preporučujemo da to bude jutro jer tad je glava najsvežija ili eventualno uveče zapišite šta vam se desilo u toku dana. Takođe najbolje vreme za vođenje dnevnika je kada da ste sami u tišini. Tišina obnavlja centre mozga koji su zaduženi za pamćenje.
- Obezbedite sebi intimni igao u vašem domu koji će biti samo vaš.
- Da bi stekli naviku u vođenju ličnog dnevnika pišite nedelju dana dan za danom.
- Pratite lični razvoj i pišite o tome. Pišite šta ste doživeli i koju ste pouku izvukli od toga.
Kako započeti sa vođenjem dnevnika?
Pišite redovno o vašim iskustvima. Pišite o utiscima za koje mislite da će vam ostati kao važni trag u životu. Ne vodite računa o hronologijom i potražite prave reči i trenutke. Dnevnik je vaš lični prostor u kom treba ostaviti poverenje i gde možete ispisati istoriju.
Nek dnevnik služi kao prostor za planiranje. Ne stvarajte sebi tenziju dali ste nešto uradili na pogrešni ili pravi način. Tako ćete stvoriti priliku da poboljšate nešto na sebi.
Analizirajte sebe još od ranog detinstva. Analizirajte šta vam se dešavalo u školi i kako ste postali bolji. Pratite hronologiju ličnog rasta i razvoja i napravite presek šta bi trebalo da promenite. Nek dnevnik bude papir zahvalnosti. Shvatite da svako jutro nosi nove stvari, planirajte, i verujte u sebe. Taj način života pomoćiće vam da popravite raspoloženje. Ne budite depresivni i ne krivite sebe za nešto što ste mogli a niste uradili.
Da rezimiramo
Vođenje dnevnika može da pomogne ako ste drepresivni ili ako ste pod stresom. Vođenje dnevnika pomaže u unošenje unutrašnjeg mira i prihvatanje sebe onakve kakvi jeste. Pobedite sopstveni strah i budite hrabri u preuzimanje koraka.