Hranu koju kozumiramo utiče na celi organizam a taj uticaj može biti potizivan ili negativan. Da bi očuvali zdravlje važno je da unosite kvalitetnu i zdravu hranu. U ovom tekstu pričamo o ljudskom mozgu koji godinama stari a gubi i svoju funkcionalnost. Da se nebi doveli u situaciju da ostarite pre vremena, važno je da unesete zdrave navike i zdravu hranu.
Boravak na svežem vazduhu, redovni treninzi, redovo rešavanje mentalnih zadataka, moglo bi u dobroj meri da očuva vaš mozak i da odloži starenje. Ako uz to prilagodite i ishranu, starenje mozga će stati. Pravilnom ishranom možemo poboljšati koncentraciju i pamćenje.
Šta poboljšava rad mozga?
- Mozak ima potrebu od puno vitamina i minerala. Ukoliko praktikujete pravilnu i zdravu ishranu mozak će vam biti zahvalan.
- Omega-3 masne kiseline su poznate po svojim antioksidativnim svojstvima i pomažu da moždane ćelije ostanu zdrave tako što čuvaju ćelijske membrane u mozgu.
- Glinko biloba je poreklom iz Kine i dobija se od Ginko drveta. Ovaj vid drveta pomaže kod demencije i Alchajmerove bolesti.
- Kurkuma poboljšava rast moždanih ćelija, pamćenje, izoštrava misli i reducira depresiju.
- Vitamin B pomaže da bi se jedinjenja razgradili a ista jedinjenja mogu da izazovu neurološki poremećaj. Kod vitamina B posebno su vašni B6, B9 i B12.
- Vitamin E pomaže u sprečavanju pojave Alchajmerove bolesti.
Koja hrana je odlična za mozak
Najbolja hrana za mozak je povrće, mnogo voće, mahunarki, hrana bogata vlaknima, ribljih proteina i zdravih masti.

- Zeleno povrće kao što je spanać, kelj, zelena salata je dosta bogato vitaminom K, luteinom, beta karotenom a to su elementi koji su posebno zdravi za mozak.
- Jaja sadrže vitamin B6 i B12 a ti elementi potstikavaju mentalni rast i sprečavaju starenje. Sadrže mnogo folate i holina koji utiču na raspoloženje.
- Orašasti plodovi kao što su čija, lanene semenke sadrže omega 3 masne kiseline koje usporavaju starenje moždanih ćelija i smanjuju krvni pritisak. Seme od bundeve je bogato magnezijumom i cinkom i pomaže u poboljšavanju rada moždanih funkcija.
- Borovnice, aronija, maline i jagode sadrže dosta flavanoida a flavonoidi poboljšavaju pamćenje.
- Morska riba kao što je losos, orada, skuša kao i konzervirana tuna su odličan izvor omega-3 masnih kiselina.
- Hladno ceđeno maslinovo ulje, bundevino ulje su opštepoznati kao dobre masti koje takođe poboljšavaju rad mozga.
- Crna čokolada sadrži flavonoide, kafein i antioksidanti koji pomažu u jačanju i očuvanju mozga. Preporučljiva je čokolada koja sadrži najmanje 70% kakao delova i naravno ne sadrži sećer.
- Antioksidansi u zelenom čaju čuvaju mozak a L-teanin vam pomaže da se opustite.
Kakav tip ishrane je dobar za mozak
Mediteranski način ishrane je najbolji za očuvanje i održavanje mozgda. Ovaj tip ishrane obuhvate sve namirnice koje pozitivno utiče na oštrinu uma. To su integralne žitarice, orašasti plodovi, voće, povrće i ribe. Akcenat se stavlja na domaće i organske namirnice a prerađena hrana i slatkiši se ne konzumiraju.
Koja hrana nije dobra za mozak?
I pored toga što smo naveli koja hrana je dobra za mozak, trebalo bi da znate i šta nije preporučljivo za konzumaciju. Određena hrana može da ima negativni uticaj na raspoloženje i pamćenje.
- Zaslađena pića, gazirani sokovi, energetska pića i generalno pića koji su bogati sa šećerom su štetni za mozak. Komzumacija ovakvih pića može da stvori pojavu dijabetesa tipa 2 koji povećava rizik od Alchajmerove bolesti. Fruktozni kukuruzni sirup može urokovati zapaljenje mozga.
- Prerađeni ugljeni hidrati gde spadaju prerađene žitarice kao što belo brašno takođe mogu biti loša hrana za mozak. Prerađeni ugljeni hidrati imaju visok glikemijski indeks i lose utiču na intelegenciju i pamćenje.
- Trans masti su vrsta nezasićenih masti kao što je margarin, gotove torte ili kolači. Nije preporučljivo da unosite jer takva hrana opterećuje rad mozga.
- Prerađena hrana su prerađene namirnice koje sadrže ogromnu količinu šećera, masti i soli. To su čipsevi, namazi, gotova jela, kokice sa mikrotalasnu i slično. Ova ishrana može da proizvede zapaljenje mozga.
- Svi znaju da se mozak suši od konzumacije alkohola. Alkohol smanjuje volume mozga i poremećuje neurotransmitera. Preporučujue se da se izbegava konzumacija i naravno ukoliko baš morate zbog neke proslave nek to budu manje količine. Naročito alhokol nije preporučljiv tinejđerima i studentima.

Rezimirano
Ne postoji adekvatno rešenje koje će rešiti zdravstveni problem mozga preko noći. Dakle morate da radite temeljitvo na ovoj problematici. To podrazumeva redovne treninge i zdrava ishrana. Preporučujemo da trenitrate najmanje četiri puta nedeljno i da se unosite gorenavedene zdrave namirnice. Igrajte društvene igre kao što su šah, kvizovi, rešavajte ukrštene reči, čitajte redovno i rešavajte matematičke zadatke.