Sokobanja je zeleno srce Srbije. Mesto koje vas podmlađuje i smiruje. Mesto gde ćete sakupiti prelepih utisaka.
Istorija grada
Zvanična istorija Sokobanje počinje 1690.godine a prvi put se pominje 1737 godine kada dolaze Turci iz Azije. Prvi posetioci dolaze posle Prvog svetskog rata. Banjski turizam je počeo 1837 godine za vreme Miloša Obrenovića. Poznati posetioci Sokobanje bili su: Isidora Sekulić, Branislav Nušić, Stevan Sremac i Ivo Andrić.
Znamenitosti grada
Tvrđava Sokograd je najpoznatiji spomenik koji je izgrađen u srednjem veku na temeljima stare rimske tvrđave. Sokograd doživeo je razaranje u petnajestom veku u borbama za turski presto. Iako je Sokograd teško pristupačan turisti ne propuštaju priliku da ga posete. Poseban doživljaj pruža staza obrasla šumama hrasta pored reke Moravice. Dužina staze je 1450 metara.
Tursko kupatilo Amam je centar Sokobanje. Amam je sagrađen od strane Turaka na temeljima rimskih termi u petnajestom veku. Kupatilo je za prv put obnovljeno 1834 godine po naređenju Miloša Obrenovića a zadnji put 2005 godine. U ovo kupatilo je snimljena čuvena scena iz filma Zona Zamfirova. U Hamamu je napravljena Kneževa kada koja se i danas koristi. Miloš Obrenović je svojevremeno važio za strastvenog ženoljupca pa je tražio da se u zidu njegovog kupatila izgrađenog u Hamamu iskopa tajni otvor kako bi neprimećeno odmeravao razodevene žene.

Muzeji
Zavičajni muzej Sokobanja nalazi se u zgradi koja je izgrađena u starom srpsko-moravskom stilu iz devetnajestog veka. Postavka Muzeja obuhvata četiri izložbene galerije: Spomen soba Stojana Živadinovića, poznatog pisca i doplomate koji je živeo u kući u kojoj je danas smešten Muzej, Izložba upotrebnih predmeta koji datiraju iz praistorjiskog, antičkog i srednjovekovnog perioda, u koje spadaju delovi nakita posuđa itd, izložba delova pokućanstva iz Sokobanje i okoline, Etno soba sa prezentacijom narodnih nošnji sokobanjskog kraja i tradicionalnih predmeta za preradu vune.
Religija
Crkva Svetog Preobražanja Gospodnjeg potiče iz perioda pre oslobođenja od turske vlasti. Pominje se u Spomenici Timočke eparhije 1834-1934 kao crkva koja je imala i sveštenika. Podignuta je 1835.godine. Crkva Svetog Preobraženja Gospodnjeg kakvu sada poznajemo i osvećena je 1892 godine po nalogu Mitropolita Srbije Mihajla, rođenog Sokobanjca.
Manastir Jermenčić nalazi se na Ozrenu na jedno 850 metara nadmorske visine, sa crkvom posvećenom Svetim arhanđelima Gavrilu i Mihailu. Od Sokobanje je udaljen osam kilometara a pored manastrira protiće Čučunjska reka.
Crkva rođena Presvete Bogorodice se nalazi na Leptirji mestu koje je dva ipo kilometara udaljeno od centra Sokobanje. Crkva datira iz trinajestog ili početka četrnajestog veka. Njeni ktitori su bili Stefan i Vuk sinovi cara Lazara.
Crkva Velikomučenice Marine – Ognjena Marija nalazi se u naselju Gradašnica, na dva kilometara od centra Sokobanje. Pretpostavlja se da je ovo bila jedina crkva u Sokobanji za vreme vladavine Turaka. U prilog ovoj tvrdnji ide činjenica da je u blizini današnje crkve otkriven nadgrobni spomenik popadiji Petkani.

Manifestacije
Svetosavske svečanosti održavaju se svake godine 27.januara kada sve sokobanjske škole slave dan Svetog Save. Nakon sečenja slavskog kolača sledi kulturno – umentički program ispunjen poezijom horom i orkestrom.
Prva harmonika je takmičenje najboljih harmonikaša iz zemlje i dijaspore koje se održava tradicionalno već četiri decenije.
Green heart fest se održava još od 2016.godine u centru Sokobanje. Učestvuju dobri rok bendovi kao i di-džejevi sa elektro, haus i tehnom muzikom.
Maraton želja održava se početkom septembra meseca kada učesnici obilaze određene lokacije gde sakupe kupone kako bi učestvovali u nagradnoj igri. Svaki učesnik dobijeni kupon oberava na lokalitetu pečatom.
Sesalački kotlić održava se 22.jula u organizaciji Udruženja građana Sesalačka pečina i Turističke organizacije Sokobanja.
Međunarodna izložba pasa koja se organizuje 22.jula od strane Kinološkog društva Sokobanja i Opština Sokobanja.
Zlatne ruke je praznik narodnog stvaralaštva, takmičenje domaćica u spremanju tradicionalnih jela i održava se od 1983.godine.
Likovna kolonija Sokograd održava se punih dest godina i okuplja istaknute likovne umetnike koji svoja dela izlažu u banjskoj Galeriji.
Sajam lekovitog bilja održava se u jeku turističke seozne. Interesantan je i za turiste i meštane.
Glavni organizatori kulturnih sadržaja u turističkoj ponudi su Gradska biblioteka i Zavičajni muzej. U muzeju Sokobanje organizuju se izložbe slika, skulptura, knjiga, lekovitog bilja a mogu se videti i arheološki i istorijski eksponati.
Rezimirano
Ljudi koji traže raj na zemlji trebalo bi da posete Sokobanju. Sokobanja ima netaknutu prirodu, prekrasni pejzaži, bisernu reku Moravicu, dva jezera, četiri planine, izvanrednu klimu. Sokobanja je vekovima bila omiljena destinacija a u novije vreme sve popularnija među ljubiteljima dobre zabave, relaksacije i aktivnog odmora.