Destinacija

Bukurešt – spona između prošlosti i budućnosti

Kada se priča o Rumuniji, za njenoj se istoriji može reči da je kao iz filma Game of Thrones. Glavni grad Rumunije je Bukurešt.

Za da se bolje upoznate sa istorijom Bukurešta i sa njegovom tradicijom neće vam biti dovoljno nekoliko dana. Mi ćemo vam dati nekoliko predloga šta najpre posetiti.

Trg Revolucije je jedno od najznačajnih mesta koje treba posetiti. Tu bi ste se upoznali sa neizbežnom istorijom samog grada. Ovaj je trg postao svetski po tome što je prvi preneo vest od smrti Čaušeskua. Sam trg opkoljen je Kraljevom Palatom koja danas je Nacionalni Muzej umetnosti, Rumunska filharmonija, Centralna Univerzitetska biblioteka, Crvena crkva kreculesku i početak avenije Viktorija.

Trijumfalna porta u Bukureštu sagrađena je 1922 godine u čast onima koji su se borili za vreme prvog svetskog rata. Možete se popeti na vrhu i da pogledate grad iz malo drugačije perspektive.

Avenija pobede je jedna od najlepših i najstarijih ulica u Bukureštu. Izgrađena je daleke 1692 godine i danas je najmodernija i najekskluzivnija ulica u gradu.

Vojna akademija u bukureštu je primer za neoklasičnog stila sa potpisom poznatog arhitekte Dimitrija Majmarojua. Ona je dom rumunske vojske još od 1922 godine.

Stari grad osvaja sa svojim šarmom. U njemu se može naći bezbroj antikvarnica i umetničkih galerija. Tu se nalazi i stara prinčeva palata koja je igrađena još u petnaestom veku sa Drakulove strane koji je u podrumu dtžao zarobljenike. Ovde se nalazi i najstarija crkva u Bukureštu koja potiče još od davne 1559 godine.

Za Grigora Kantakuzina se veruje da je 1899 godine bio jedan od najbogatijih državljana Rumunije. Kao premijer, želeo je da sagradi najelegantniju građevinu u Bukureštu. Palata Kantakuzino je sagrađena u eklektičnom francuskom arhitektonskom stilu. Kombinacijom elemenata neoklasične arhitekture, ovu palatu krase terase od kovanog gvožđa, visoki lučni zidovi i visoka kapija sa elegantnim vratima od kovanog gvožđa.

U Bukureštu  ima bezbroj parkova koji su prava atrakcija za turiste. Jedan od najpoznatijih je Cismigiu koji je otvoren još od 1860 godine i u njemu ima više od trideset hiljada posađenih drva i sanica.

Palata parlamenta je treća po redu po veličini upravna zgrada u svetu koja potiče iz vremena komunizma. U njenoj izgradnji učestvuvali su preko sedamsto arhitekata i dvadeset hiljada radnika. Ovaj objekat ima dvanaest katova sa ukupno hiljadu i sto soba i dopunskih četiri kata ispod zemlje koi služe kao skrivnice.

Kada ste već na trgu ne propuštajte priligu da posetite Kraljevu palate i Rimskog Ateniuma koji je delo francuskog arhitektu Alberta Gajerona i potiče iz davne 1888 godine.

Rumunska vina su jedna od najpoznatijih u Evropi i održavaju kontinuitet od tri hiljada godina. Zanimljivo je to što i Rumuni proizvode rakiju od šljiva.

Sam Bukurešt ima vlažnu i kontinentalnu klimu. To se duži na poziciji u odnosu na Rumunske ravnice. 

Bukurešt se oduvek borio za svoje mesto u društvu evropskih prestonica. Između dva svetska rata na otmenim avenijama Bukurešta mogla se susresti bečka, praška i berlinska društvena elita, a zvanični jezik vlade bio je francuski, pa i ne čudi što ga mnogi nazivaju “mali Pariz”. Nakon što je preživeo Hitlerovu okupaciju, vladavinu Nikolaja Čaušeskua i besciljne devedesete godine dvadesetog veka, zahvatiće velikom krizom, grad je ponovo doživeo procvat.

error: Content is protected !!