7 odličnih gastronomskih saveta o belom luku
Beli luk je jedna od najstarijih namirnica na svetu i može se naći u svakoj kuhinji na svetu. On ne samo što je sjajan dodatak vašim obrocima već je i zdrava namirnica. Luk se koristi kada želite da napravite jedan od najomiljenijih sosova od žumance, ulje i luk.
1.Suv ili svež
U zavisnosti od kakvog jela pripremate, luk može da dominira ili da se kombinuje s drugim sastojkama. Takođe, njegov intenzitet se menja u zavisnosti od obliku u kom se koristi. Luk možete koristiti u obliku praha ili će biti isečen na tankih komadića. Luk u prahu dobija se mlevenjem dehidriranih komadića luka. Luk u prahu najčešće se koristi kad se sremaju testenine, meso ili povrće sa osetljivijim ukusom. Ako pripremate recept u kom upotreba vode ili drugih tekućina je svedena na minimu, kao što je pileće meso, luk u prahu je odlični izvor je neće uticati na posudu u koju kuvate.

2.Najbolje koristi od belog luka
Da bi ste maksimalno iskoristili dejstvo belog luka, redovno ga konzumirajte i pripremajte na sledeći način:
- Beli luk je najbolje jesti sirov i najmanje tri čena dnevno
- Pre jela, zgnječite ga da biste stimulisali enzimsku reakciju koja proizvodi alicin, sastojak koji čini beli luk tako zdravim
- Ako termički obrađujete beli luk, to treba učiniti vrlo btzo.
Mnogo ljudi izbegavaju beli luk zvog njegovog mirisa. Taj mirisni sastojak daje belom luku njegova lekovita svojstva. Ako ste zabrinuti lošeh zadaha, možete ga rešiti žvakanjem peršunovog lišća ili zrna kafe.

3.Razlika između kuvanog i sirovog belog luka
Iako kuvanje belog luka smanjuje količinu alicina, sirova varijanta zadržava sva svoja lekovita svojstva u punom obimu. Konzumacija sirovog benlog luka obezbeđuje maksimalnu koncentraciju alicina, koji je ključan za njegove antimikrobne osobine. S druge strane, termički obrađen beli luk može biti blaži za željudac, a nejgova korisna jedinjenja se mogu očuvati ukoliko se pažljivo i kratko obrađujue na niskoj temperaturi.
4.Eterično ulje belog luka
Eterično ulje belog luka je preparat koji je dobijen destilacijom. Ovo ulje ima široku primenu u aromaterapiji i medicini, zahvaljujući svojim antimikrobnim svojstvima. Koristi se za tretman i lečenje respiratornih infekcija, upala sinusa i bronhitisa ali i kao prirodni lek protiv parazita i gljivičnih infekcija. Zbog svoje jačine ulje belog luka se često koristi u razblaženom obliku.

5.Zamrzavanje belog luka
Kada oljuštite beli luk prebacite čenove u blender i izmiksajte ih u glatkki pire, stružući povremeno sa ivice posude. Zatim pire od belog luka rasporedite u kalupe za led i stavite u zamrzivač. Sledeći put kada vam zatreba beli luk, samo dodajte kockicu belog luka u vreli tiganj i ostavite da se rastvori i na ulju pre nego što dodate ostale sastojke.
6.Ljuske belog luka
Ljuske belog luka dobre su za supu. Jednostavno hhje dodajte svim sastojcima za supu i skuvajte. Izvadite je tokom proceđivanja supe. Ako se bojite prejakog ukusa, dodajte samo kašičicu do dve ljuski a ako volite jak ukus belog luka možete staviti i celu šaku. Supu možete da skuvate i samo od ljuski belog luka. Gotova je već za 10-15 minuta nakon što voda počne da vri. Tečnost koju ovako dobijete možete iskoristiti i za kuvanje pirinča ili dodatak raznim sosevima, a možete je odmah pojesti kao supu, uz dodatak rezanaca ili knedli po želji. Ljuske od belog luka nakon što ga očistite nemojte ih bacati već ih stavite u kesu i iskoristite. Bacite samo one komade koji nisu čisti.

7.Kako čuvati beli luk
Delovi belog luka koji su lišeni zaštitne ljuske, brže propadaju, Oljušteni beli luk čuvajte u hermetički zarvorenim posudama i držite u frižideru. Ako ste naseckali višak belog luka isti savet važi – čuvajte ga u frižideru ali iskoristite ga u roku od dva do tri dana. Ako ste otkinuli više nego što vam je potrebno nema razloga za brigu. Samo vratite neoljuštene delove zajedno sa glavicama belog luka i čuvajte ih dalje od sunčeve svetlosti. U slučaju da primetite da beli luk počinje da pušta izdanke, nema potrebe za panikom. I dalje ga možete koristiti samo uklonite zelene izdanke jer mogu imati blago gorak ukus.
Bonus saveti
Kad pripremate jela sa belim lukom glavno pravilo je dodajte ga pred kraj. Prženje belog luka na samom početku pripreme rezervisano je za mali broj jela kako što je spanać. Nipošto ga nemojte spuštati u vrelo ulje jer ćće beli luk izgoreti munjevitom brzinom. Zbog toga će biti gorak i vrlo teško svarljiv. Naročito budite oprezni ako kuvate u posudi sa debelim dnom. U njoj se temperatura dugo održava na visokom nivou pa zato sklonite šerpu sa ringle čim beli luk dobije bledozlatnu boju. U većini jela dodajte luk jer je jak prirodni antibiotik i pomoćnik za mršavljenje pred sam kraj i nemojte dugo kuvati jelo posle toga.
Rezimirano
Ukus belog luka prilagođava se jelu u zavisnosti od načina upotrebe. Ceo, zgnječen, iseckan, osušen, pečen – način pripreme je ključan za oblikovanje njegovog ukusa. Uglavnom, beli luk je sladak i intenzivan. U starom Egiptu, graditelji piramida dobijali su uz obroke beli luk da bi bili snažniji i zdravi. U antičkom svetu beli luk su mahom jeli vojnici i sirotinja, a visa klasa Rima izbegavala je njegov jak miris, smatrajući ga neprijatnim. Danas je njegov ukus prisutan u gotovo svakoj kuhinji širom sveta.