Brini o sebi

Jutarnje gledanje u mobilnog telefona, navika koja utiče na zdravlje

Dali imate posebnu jutarnju naviku? Dali i vi spadate u ljudi kojima jutro počinje gledanjem u mobilnih telefona? Svaka jutarnja navika nosi svoje prednosti i nedostatke pa zato preporučujemo da povedete računa o vašem zdravlju. U tekstu koji sledi prikazaćemo vam kako jutarnja navika- gledanje u mobilnih telefona može uticati na vaše zdravlje.

1.Uticaj na vaš mozak

Nakon buđenja, mozak je stanju inercije sna, sporog prelaza između sna i budnosti i kada kognitivne funkcije još nisu u potpunosti obnovljenje. Jutarnje gledanje u telefon lošo utiče na vaš vrat jer predhodno nije bio pokretan tokom sna. Ukočenost vrata stvara dodatne probleme, kao što je glavobolja, neprijatan osećaj u leđima itd. Zamaranje mozga obaveštenjima u jutarnjim satima prestimulišete prefontalni kortekst koji dovodi do pojavu mentalnog umora. Aktivirajte mozak na sasvim prirodan način tako što će vam jutro početi sa vežbama i unos prirodnih sokova.

2.Utiče na vaš san

Plavo svetlo melatonina utiče na smanjenje sna, remeti ritam sna i povećava stres. Takođe to dovodi do svraba i crvenila očiju, zamaglednog vida i glavobolje. Stručnjaci preporučuju pravilo 20 – 20 – 20, na svakih 20 minuta pokušajte da gledate u objekat udaljen najmanje 20 metara i najmanje 20 sekundi. Dobar san je ključan da vam sutrašnji dan prođe produktivnije više nego što očekivate. Koliko god ponekad izgledalo normalno da radite iz kreveta ili igrate igrice sa decom u krevetu, to nije dobro jer je spavaća soba mesto za spavanje.

3.Uticaj na vaše raspoloženje

Pregledanje društvenih mreža može izazvati anksioznost, osećaj nezadovoljstva ili stress što otežava pozitivan početak dana. Da bi ste poboljšali raspoloženje u ranim jutarnjim satima važno je da se protegnete, popijete limunadu i da krenite ka poslu pešice ukoliko za to imate mogućnost. Gledanje kroz prozor u daljini pobolšava vaše mentalno zdravlje i odmara mozak u jutarnjim satima.  Svaki put kada otključate telefon da vidite nova obaveštenja, dobijate malu dozu adreanlina. To pokreće kaskadu hemijskih rekacija koji povećavaju otkucaje srca, puls i napetost mišića. Ovaj minimalan stres koji se ponavlja nekoliko puta u toku dana postepeno uništava telo i um i izaziva ili dobrinosi nizu bolesti.

4.Napreže vaše oči

Izlaganje svetlu ekrana posle spavanja može izazvati nelagodnost, suvoći u hronično naprezanje očiju. Dobro je da znate da za dobar vid nakon buđenja je važno da otvorite prozor i pogledate u daljini. Gledanje na dalinji trenira očni mišić. Takođe jutarnje umivanje kamilice bistri vid i odmara oči.  Smanjivanje vremena provedenog ispred ekrana može da bude od velike pomoći. Uvođenjem zona bez ekrana u domu kao što su trpezarija ili spavaća soba, biće odliččna prilika da se vaše oči odmore.

5.Smanjuje produktivnost

Korištenje mobilnog telefona smanjuje produktivnost. Umesto da dan počnemo fokusirano, rizikujemo upuštanje u pasivno pregledanje sadržaja. Ova jutarnja navika usporava ustajanje iz kreveta i otežava prelazak na važnije aktivnosti. Ne budite lenji, postavite od danas za sutra jasnije ciljeve koji će vam pomoći budete bolji odosto jesti u svakom pogledu.

Bonus saveti: Kako da prekinete jutarnju naviku korišćenja mobilnih telefona?

Napuinite telefon van sobe i izbegnjite iskušenje tako što ćete telefon puniti van spavađe sobe. Za buđenje koristite klasični alarm, odnosno zamenite svoj mobilni telefon klasičnim budilnikom. Izbegavajte da koristite mobilni telefon kao budilnik jer vas to često navodi da započnete dan čitanjem mejlova. Uvedite jutarnju rutinu i započnite dan pozivnim aktivnostima. Ne dozvolite da vas preuzme bilo koja tehnologija.

Rezimirano

Ključna stvar za dobar san je uspostavljanje rutine pre spavanja. Nesanica se može izlečiti kombinacijom različitih i jednostavnih tehika i to: koristite dnevnik spavanja da pratite svoje obrasce spavanja, budite se svaki dan u istovreme, ne ležite u krevet ukoliko niste pospani i ustanite iz kreveta kada vam se ne spava. Ako dobijete puno prirodnog svetla tokom dana biđete manje osetliviji na uticaj veštačke svetlosti. Jutarnja kafa pre nego što počnete da radite mogu vam pomoći da lakše zaspite.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!