Kako rad za računarom utiče na vaše zdravlje?
Računari su postali neizostavni alat u svakodnevnom životu. Od obavljanja poslova preku međuljudskih interakcija sati provedeni pred ekranom se neprestano akumuliraju. Obzirom da nas tehnologija vodi u buduičnost, važno je da shvatite da rad od kuće proveden za računarom potajno utiče i na naše zdravlje.
Uticaj plavog svetla
Plava svetlost je u stvari jedna specifična svetlost koja ima određenu talasnu dužinu u tom vidljivom spektru, koja sama po sebi nije toliko štetna sa ekološkog aspekta. Ali jeste potencijalno štetna sa aspetka mentalnog zdravlja i zdravlja uopšte.
Plavo sveto koje emituju ektrani može biti uzrok više zdravstvenih problema počevši od poremećaja sna pa sve do oštećenje vida. Plavo svetlo može ometati biološki ritam, da utiče na proizvodnju melatonina i može javiti poteškoću sa spavanjem. Problem leži u količinu vremenu izlaganja na plavom sveltu.
Prekomerno izlaganje može dovesti do digitalnog naprezanja očiju što rezultira privremenim simptpmima kao što je zamagljeni vid ili glavobolju.
Postoje rešenja zasmanjivanje negativnog uticiaja kao što su filteri za ekrane, naočare sa specijalnim premazima, softverske opcije za prilagođavanje ekrana itd.
Plava svetlost može uticati na san jer njeno delovanje direktno ima veze sa smanjenem proizdodnje melatonina, hormona koji regulište ciklus spavanja. Plava svetlost posebno ona koja dolazi od ekrana pametnih telefona, računara i televizora može ometati ciklus spavanja i uzrokovati hroničnu nesanicu.
Međutim, plavo svetlo ima i svojih prednosti, ukoliko se koristi na pametan način. Ono predstavlja odlično rešenje za radne prostorije gde je eoma važno da ljudi budu skroncentrisani i pribrani kao što su kancelarije, sobe za sasatanke i fabrike.

Kada je potrebna operacija katarakte?
Oftamolozi preporučuju operaciju kada katarakta utiče na kvalitet života. Kod nekih osoba, karatarta se može držati pod kontrolom. Postoje faktori rizika kako što su dijabetes, očne povrede, upotreba određenih lekova ili izloženost ultraljubičastim zracima.
Postupak operacije je jedna od najčešćih i najuspešnijih hirurških intervencija u medicini danas. Tehnolorija je napredovala do tačke gde ova vrsta invervencije postaje praksa.
Prilagođenost radnog prostora
Ergonomija radnog prostora postaoje ključna u prevenciji bolova u vratu i leđima. Pravilno postavljanje monitora, tastature i miša može značajno da smanji fizički stres. Monitor računara bi trebao biti u visini očiju ili malo ispod da bi se izbeglo prekomerno savijanje i pružanje vrata.
Stolica igra važnu ulogu u podršci leđa i očuvanju pravilnog držanja. Preporučuje se upotreba one sa podesivim naslonom za leđa i naslonima za ruke. Pored toga postizanje optimalnoh položaja stopala na podu može pomoći u održavanju pravilne pozicije kukova i kolena.
Raspored radnog stola bi trabalo redovno da podstiče menjanje položaja i da omogući laku dostupnost svim potrebnim alatima i dokumentima bez neporebnog savijana. U toku rada, pauze su jako bitne. Istežanje i kratke šetnje na svaki sat vremena preporučuje se za dobru cirkulaciju a i da bih se smanjio mišićni umor.

Ograničavanje upotrebe digitalnih uređaja
Preterano vreme pred ekranom utiče na oči i na naše fizičko i mentalno zdravlje. Ograničavanje upotrebe digitalnih uređaja može biti ključno za očuvanje vašeg opšteg blagostanja. Pravljenje rasporeda korišćenja i pravljenje pauze su samo neki od načina kako možemo vratiti kontrolu nad vremenom koje provodim ispred računara. Balansiranje vremena pred ekranom kroz digitalnu djetu nije samo želja, već postaje neophodna rutina za zdrav život. Kada osetite poriv da posegnete po telefonom zastanite na trenutak i zapitajte se – zašto to radim? Dali vam je dosadno, osećate li se usamljeno? Identifikacija osećaja može pomoći da pronađete konstruktivne načine za nošenje sa njima.
Mentalno zdravlje i tehnologija
Mentalno zdravlje je usko vezano za tehnologijom a posebno kada se priča o preopterećenosti sa informacijama. Sa društvenim mrežama, elektornskom poštom i stalnim pristupom informacijama postaje izazovno naći balans koji neće škoditi našem mentlanom zdravlju.
Većina pametnih telefona ima opciju za praćenje vremena provedenog u aplikacijama i mogučnost ograničenja istog. S toga postavite vremenska ograničenja za korištenje aplikacija.
Notifikacije su glavni okidači za povratak ekranu. Isključite sve osim onih koje su zaista potrebne.
Odredite prostorije ili periode u danu kada tehnologija nije dozvoljena, kao što su spavaća soba ili vreme obroka. Ovo vam može pomoći da se usresredite i na druge aktivnosti.
Rezimirano
Prepoznavanje i razumevanje načina na koji tehnologija utiče na našu psihu može vam pomoći da razvijete zdrave navike. Ovo može uključiti ograničenje obaveštenja koje vas bombarduju tokom dana. Pre svega važno je da imate uticaj na kupovinu stolicei monitora. Kvalitetna stolica će svakako sprečiti mnoge potencijalen bolesti vrata, ruku i nogu, dok će vas kvalitetan monitor sačuvati od problema sa vidom i preranoh nošenja naočara. Osvetlenje i ventilacija u prostorji moraju da budu adekvatni za rad od všie sati dnevno.