Suncokretovo ulje, tekućina koja život vredi
Suncokretovo ulje, je biljno jestivo ulje. Dobija se od semena suncokreta. Kao i ostala ulja koristi se u razne svrhe, od prženja i kao preliv za salatu do kozmetike. Nerafisinisano suncokretovo ulje danas spada među najzdravije namirnice. Bogato je hranljivim materijalima i vitaminima zbog čega utiče pozitivno na vaše zdravlje. Trik je u tome što organsko uzgojeni suncokret obiluje vitaminima D, E, B i A.
Hranljivi sastav suncokretovog ulja
Suncokretovo ulje ima sledeći sastav:
-Voda – 0%
-884 kkal
-Belančevine – 0 grama
-Masnoće – 100 – 00 grama
-Ugljeni hidrati – 0 grama
-Fitosteroli – 100 mg
-Šećer – 0 grama
-Vlakna – 0 grama
Upotreba suncokretovog ulja
Rafinisano suncokretovo ulje je veoma blagog ukusa i poseđuje visoku tačku dimljenja pa se najčešeće koristi za pečenje dok se nerafinisano suncokretovo ulje može koristiti kao preliv za salatu i ima intentivniji ukus.
Hladno ćeđeno suncokretovo ulje može se koristiti u kombinaciji sa limonovim sokom, jabukovim sirćetom ili drugim začinima po vašem ukusu. Takođe ovo ulje može biti osnova za pripremu marinada za meso, ribu ili povrće. Kombinujte ga sa začinima, limunovim sokom, belim lukom i drugim sastojcima kako biste spremili ukusnu marinadu. Dodajte malu količinu hladno ceđenog suncekretovog ulja u supu, sosove ili variva kako biste obogatili ukus i teksturu jela.

Prednosti suncokretovog ulja
Pronalažanje balansa između dobrog i lošeg holesterola je značajno. Osim toga ulje suncokreta ne sadrži nikakvu zasićenu masnu kiselinu što znači da može smanjiti ukupan sadržaj holesterola u orhganizmu. Ulje dobijeeno od suncokreta je dobar izvor kao preventiva za kardiovaskularne bolesti i ateroskleroze. Ateroskleroza može dovesti do začepljenja arterija, podizanja krvnog pritiska i povećanja šanse za srčani udar.
U tradicionalnoj medicini koristi se za lečenje artritira, reume a vitamin E zajedno sa selenom čini snažan antioksidans koji sprečava oštećenje krvnih sudaova. Seme je bogato kalcijumom koji deluje na zdrave kostiju, magnezijum sprečava grčenje mišića dok bakar obezbeđuje fleksibilnost kostiju.
Suncokretovo ulje je bogato vitaminom E, koji deluje kao antioksidans u našem organizmu i direktno utiče na smanjenje rizika od srčanih bolesti i poboljšanje imunog sistema. Vitamin E je usko povezan sa poboljšanjem zdravlja kože i regeneracijom ćelija. To znači da je naša koža bolje zašstićena od oštećenja izazvanih sunčevim zracima, kao i od prevemenog starenja koje se javlja usled prisustva slobodnih radikala u telu. Antioksidans, kao što je vitamin E, neutrališe slobodne radikale i time ih sprečava da oštete zdrave ćelije. Može se pripremiti brže povlačenje ožiljaka, brže zarastanje rana kao i zdraviji prirodni sjaj kože ukoliko se hladno ceđeno suncokretovo ulje uvrsti u vaš život.
Antioksidansi su neophodni za jačanje imunog sistema, kako bi se naše telo moglo odbraniti od različitih infekcija. Suncokretovo ulje stvara zaštitni sloj na koži, koja otežava bakterijama i virusima prodor u naše telo. Hladno ceđeno suncokretovo ulje može biti značajno za bebe, pogotovo prerano rođene kada su najpodložnije infekcijama.
Izbor i način čuvanja
Kada tražite suncokretovo ulje imajte u vidu da bude hladno ceđeno sa etiketom koju pokazuje proizvođač i sastav omega-3 i omega esencijalnih masnih kiselina na 100 mililitra proizvoda. Hladno ceđeni i hidrogenizovani proizvodi od suncokretovog ulja se obavezno čuvaju u frižideru. Rafinisano ulje se čuva na suvom i hladnom mestu.

Mnogi od nas misle da je najbolje mesto za čuvanje ulja blizu ploče za kuvanje. Međutim ulje koje je stalno izloženo toploti može brzo izgubiti svoj kvalitet. Idealna temperatura za skladištenje ne bi trebalo da prelazi dvadeset stepeni. Ovo pravilo je važno za ulja sa nižom tačkom dimljenja.
Hladno ceđena ulja, poznati po svojih hranljivih svojstava, posebno su osetljiva na svetlost. Svetlost može da utiče na gubitak ukusa i nutritivnih svojstava ulja. Zbog toga se preporučuje da se čuva u tamnim staklenim ili keramičkim posudama. Ako ste ikada posetili područja specijalizovana za proizvodnju ulja možda ste primetili da ih čuvaju u posebnim buradima koje ih štite od svetlosti. Ulje je takođe osetljivo i na vazduh. Kiseoni može izazvati oksidaciju što dovodi do bržeg sagoreavanja ulja.
Rezimirano
Kada odlučite da nabavite neki produkt, pažljivo čitajte etiketu i deklaraciju proizvoda. Razlika imeđu hladno ceđenog ulja i rafinisanog ulja postoji i rafinisano ulje je uvek jeftinije. Cena rafinisanog ulja konstantno raste i razlika u ceni je sve manja.