Gastro

Zašto se služi voda uz kafu

Čaša vode uz kafu je postal pravi trend inormalna pa može se reči u obavezna stvar u čitavom svetu. Voda koja se poslužuje uz kafu nije imala prvičnu namenu da služi kao piće, međutim danas je to sve više popularno čak što više služi se i mineralna, gazirana, negazirana, sa limunom itd.

Tradicija komzumacije kafe

Tradicija konzumacije kafe počinje u šesnajestom veku u Grčkoj i Turskoj, a kasnije u devetnajestom veku dolazi na prostoru Zapadne Evrope. U to doba, smatralo se nekulturnim gestom kada se prljava kašićica nakon promešane kafe stavi u tanjir. To je nepotrebno stvaralo frustraciju kod dame.

Ideja ugostitelja

Vlasnici kafeterije i restorane su prihvatili ovu kritiku pa su došli do rešenje da pored kafu koji služe da posluže i čašu vode da bi ista poslužila da se u njoj opere prljava kašicica. Tek 1873 godine ovaj se običaj promenio. Takva promena se dužila na sistemu gradskog vodovoda koji je povezivao planinske izvore. To je bila dobra prilika da se ugostitelji dokažu da je njihova voda proverena i tako su počeli da je poslužuju u tu svrhu. Sam čin posluženje kafe uz priloga pozitivno utiče kod gosta jer povećava njegovo zadovoljstvo iz razloga što gost taj prilog uz kafu smatra kao poklon od vlasnika lokala.

Neutralni ukus vode

Voda je tekućina bez ukusa i mirisa i u savremenim prilikama služi da bi neutralisala ukus. Voda uklanja ukus svega što se konzumira pa i do sat vremena pre nego što popijete kafu. Dešava se da kada popijete kafu koja vam nije po vašem ukusu pa poželite da neprijatni ukus neutrališete nek vam uvek voda bude pri ruci. Zbog diuretskog učinka kafe, voda je uvek tu da hidrira. Pored kafe, čaša voda sa hledom se služi i uz žestoko piće. Takođe i tada služi da bi neutralisala ukus.

error: Content is protected !!